۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت
| ارتباط با ما | ورود / عضویت | پست الکترونیک | نقشه سایت | English
هدر سایت
برق مدارس

1- سيم كشي برق مدرسه به روش تو كار باشد .

2- درسيستم برق كشي ، مواردي كه منجر به بروز حادثه گردد فرسودگي ، اتصالات و لخت بودن سيم هاي برق و ... وجود نداشته باشد  .

3- فيوزهاي برق بايستي متناسب با آمپر مصرفي و از نوع اتوماتيك حساس انتخاب شود.

4- اتصال دو سر سيم ها و مفصل بنديها بايد با استفاده از ترمينالهاي مخصوص انجام شوند.

5- كليه كليدها، پريزها و جعبه هاي تقسيم بايد به درپوش ايمني مناسب ومقاوم و اتصالات مربوطه كاملاً عايق بندي شود.( ضروري براي مقطع ابتدايي ومهد كودك ها)

6- براي محافظت جان كودكان و دانش آموزان لازم است سيستم برق به كليد نشت ياب ( محافظ جان) مجهز گردد.

7- در مدارس شبانه نصب چراغهاي روشنايي اضطراري متصل به برق شهر در خروجي ها لازم است.

8- مولد برق اضطراري بصورت خودكار حداكثر بين 5 تا 7 ثانيه بعد از قطع جريان برق عادي شروع بكار نمايد.

* ميزان برق مصرفي مدرسه بايد محاسبه و در جهت نصب كنتورهاي مناسب اقدام لازم بعمل آيد.

* كليه فيوزها از نوع خودكار انتخاب و بعد از كنتور نصب شود.

*كليه سيم كشي هاي مدرسه بوسيله يك متخصص ، محاسبه و از نوع مناسب انتخاب و در لوله هاي فولادي بطور زير كار نصب گردند.

* كليه كليدها و پريزها بطور ماهيانه بازرسي گردند و براي پريزها روپوش مخصوص ايمني در نظر گرفته شود و يا از نوعي انتخاب گردند كه اطفال نتوانند براحتي ميخ ، ميله فلزي و يا چيز ديگري در آن فرو كنند.

* در كودكستان ها و شيرخوارگاه ها كليه پريزها و كليدها بايد در ارتفاعي نصب شوند كه در دسترس بچه ها نباشند.

* از يك پريز يا يك نقطه انشعاب نبايد در آن واحد ببيش از يك انشعاب گرفت .گرفتن بار بيش از اندازه از يك پريز باعث گرم شدن سيم و ايجاد اتش سوزي واتصالي مي شود.

* بطور كلي شبكه برق رساني به مدرسه مي بايست به سيستم اتصال زمين مجهز باشد . با اين كار خطرات احتمالي بطور قابل ملاحظه اي تقليل مي يابد.

* سيم كشي هاي موقت در محوطه باز مدرسه ، روي شاخه درختان و ديوارها بايد ممنوع گردد.

* كليه تاسيسات برقي مدرسه مي بايست در جعبه ايمن و محفوظ نصب و درب آن قفل شود تا از دست بچه هاي كنجكاو در امان باشد و روي جعبه علامت خطر وعبارت "دست نزنيد" نوشته شود

مراحل زير، راه هاي مفيدي را به شما پيشنهاد مي كند كه شما مي توانيد از طريق آنها كليه دانش آموزان مدرسه و يا گروه كوچكي از آنها را به استفاده ايمن از برق آشنا سازيد:

- برنامه ريزي در انجام يك پياده روي در اطراف محيط مدرسه  به منظور كشف شواهدي از تجهيزات مصرف كننده برق، در اين فعاليت  دانش آموزان مي توانند گزارش خود را با تهيه عكس، نقاشي و يا ليستي از چيزهايي كه ديده اند كامل نموده و آن را ارائه نمايند.

- مرتب نمودن اطلاعات و طبقه بندي آنها ، با توجه به چگونگي استفاده از برق ( بطور مثال براي استفاده در سيستم روشنايي ، خنك كننده، گرمايشي، تميز كردن و يا سرگرم كننده)  اين تجربه مي تواند از طريق نوشتن يك انشاء در كلاس ارائه گردد.

- دانش آموزان مي توانند يك فعاليت مشابه را به عنوان تكليف شب با توجه به نوع مصرف برق در محيط منزل انجام دهند.

- دعوت از يك كارشناس برق به منظورارائه توضيح در خصوص چگونگي استفاده صحيح از برق و اقدامات احتياطي كه دراين ارتباط مورد نياز است.قبل از اين ديدار، بهتر است با برگزاري طوفان فكري در بين دانش آموزان، آنان را براي برگزاري اين جلسه آماده نموده و حتي از آنان بخواهيد ليستي از سوالات مورد نظر خود را تهيه نموده تا در هنگام حضور كارشناس برق ، از وي بپرسند.

- كارشناس برق به فعاليت هايي كه در داخل يا اطراف مدرسه با برق انجام مي گردد توجه نموده و به اقدامات احتياطي كه درهنگام استفاده از برق بايد مد نظر قرار گيرد اشاره مي نمايد.

- آوردن يك نمونه از تجهيزات الكتريكي به كلاس درس و آشنا نمودن دانش آموزان به نحوه اتصال كابل برق به پريز وروشن و خاموش نمودن آن، همچنين مشخص نمودن وسايل الكتريكي ديگري كه در كلاس درس وجود دارند و نحوه استفاده صحيح از آنها.

- برگزاري يك طوفان فكري براي دانش آموزان در خصوص استفاده از تجهيزات برقي بطور مثال براي آماده سازيمواد غذايي در يك فعاليت آشپزي در منزلو اشاره به تجهيزات برقي كه در اين فعاليت مورد استفاده قرار مي گيرند.

- ايجاد كانون اطلاع رساني در مدرسه در رابطه با استفاده صحيح و ايمن از برق، كه اين موضوع مي تواند در قالب كتاب، پوستر و جزوات مرتبط صورت گيرد.

- دانش آموزان مي توانند با تهيه پوستر ديواري و نصب آن در مدرسه ،با درج تصاوير يا نمودار، راه هاي مختلف استفاده از برق را نشان دهند.

 

ایمنی بهداشت
Powered by DorsaPortal