۱۴۰۱ سه شنبه ۲۷ ارديبهشت
| ارتباط با ما | ورود / عضویت | پست الکترونیک | نقشه سایت | English
هدر سایت
ايمني در صاعقه

 ايمني در صاعقه

 
هنگام احداث بنا، ساختمان و كارگاه حتماً از شهرداري و مهندسين نقشه هاي ساختماني طرح احداث برقگيرهاي ساختمان را دريافت و اجرا نماييد. زيرا هزينه آن كمتر از خسارات وارده احتمالي به سيستم سيم كشي داخلي، سوختن وسايل برقي و برق گرفتگي ساكنين ساختمان خواهد بود

 خانه، خانواده و اموالتان را در برابر سوانحي مثل رعد و برق بيمه نماييد.      

در هنگام وقوع رعد و برق در منزل بمانيد و بيرون نرويد مگر آن كه لازم باشد. در خانه امن ترين محل اتقاقهاي مركزي هستند
از در و پنجره، بخاري ديواري، شوفاژ يا ديگر هادي الكتريكي دور شويد
دو شاخه وسايل برقي مانند تلويزيون و راديو را از برق بيرون بكشيد.*رعايت نكات ايمني در خارج از ساختمان

اگر در فضاي باز گرفتار توفان و رعد و برق شديد زانو بزنيد، پاهاي خود را نزديك يكديگر قرار دهيد و سر خود را خم كنيد.

در ارتفاعات و مناطق باز قرار نگيريد و از بالاي تپه ها و نقاط مرتفع دور شويد.      

*نزديك شدن به درختان يا قرار گرفتن در زير آنها ممكن است خطر جانبي داشته باشد زيرا به علت برخورد برق و حرارت حاصل از آن امكان آتش سوزي وجود دارد

از تجهيزاتي مانند تراكتور، موتورسيكلت، دوچرخه و ماشين چمن زني استفاده نكنيد و در صورت وقوع رعد و برق از آنها دور شويد. زيرا اين وسايل هادي الكتريسيته هستند. همچنين از بيل هاي فلزي، بند رخت فلزي و غيره استفاده نكنيد.

اگر در مزرعه هستيد فوراً حيوانات اهلي و دام را به پناهگاه ببريد.

از حصارهاي فلزي، خطوط برق و تلفن دور شويد. به تجهيزات الكتريكي نزديك نشده و به آنها دست نزنيد و اگر در اين شرايط هستيد فوري از آن محيط دور شويد.

زير ستون هاي بتني، سيم هاي برق هوايي، مخازن و شيشه ها پناه نگيريد. زيرا احتمال فرو ريختن و افتادن آنها وجود دارد.

تلفن همراه، خطر برخورد صاعقه به شخص را افزايش مي دهد. لطفاً از بكارگيري آن به هنگام رعد و برق در فضاي آزاد اجتناب نماييد.

اگر در هنگام رانندگي گرفتار صاعقه شديد، از درختاني كه ممكن است روي اتومبيل بيفتد دور شويد و سپس پارك كنيد. موتور و راديوي ماشين را خاموش كنيد بلافاصله آنتن اتومبيل را پايين بكشيد و در محل امني ترجيحاً بين دو تپه و بر آمدگي خاكي توقف نماييد مشروط به اينكه ماشين آلات يا نرده و ادوات فلزي در اطراف و نزديك شما نباشد. روي هم رفته درون اتومبيل و قطارها امن تر از خارج هستند. زيرا بدنه فلزي آنها كار فارادي را انجام داده و افراد را از اثرات الكتريكي مصون مي دارند.

به خاطر داشته باشيد كه صاعقه به زمين هايي كه از جنس خاك رس يا گرانيت تمايل بيشتري دارد و در مقايسه انواع خاك، افراد كمتري در زمين هاي آهكي قرباني صاعقه گرديده اند.

اگر سرگرم كوهنوردي هستيد در صورتي كه وقت كافي داريد به سرعت از كوه پايين بياييد و در غير اينصورت در غار يا شكافي پناه بگيريد.

اگر در حال شناكردن يا در قايق هستيد فوراً از آب بيرون بياييد و اگر بر روي دريا دور از ساحل هستيد در ته كشتي يا قايق دراز بكشيد.

در هواي طوفاني شنا كردن در آب خطرناك است. زيرا تلاطم آب توليد الكتريسته ساكن نموده، محيط را براي سقوط ساعقه فراهم مي كند.

در جنگل و كوه روي سنگ ها و صخره ها و زير درختان (تك درخت) نايستيد.

شخص صاعقه زده را بلافاصله از طريق روش مصنوعي دهان به دهان تنفس مصنوعي داده و بي

درنگ او را به پزشك برسانيد.

 

ایمنی بهداشت
Powered by DorsaPortal